Ženy mají v EU o 16 procent nižší mzdu než muži. Česko je na tom ještě hůř

| ,

Ženy v Evropské unii mají za stejnou práci v průměru o 16 procent nižší mzdu než muži. Česko je na tom ještě hůř. Rozdíl je tu ještě o 6 procent větší.

Rozdíl v průměru 16 procent se dá představit také tak, že by ženy v případě vyrovnaných mezd pracovaly od začátku listopadu do konce roku zadarmo. V České republice by pracovaly zadarmo už od poloviny října. Platové rozdíly mezi muži a ženami jsou zde více než 20 procent v neprospěch žen.

Česko je tak třetí nejhorší zemí Evropské unie v rozdílech ohodnocování mužů a žen za stejnou práci. Hůř než České ženy na tom jsou už jen Rakušanky a Španělky. Informaci přinesl Český rozhlas s odkazem na Evropskou komisi, která v den rovných platů upozornila na problém přehlednou grafikou.

Ta také ukazuje, že rozdíly se prohlubují s přibývajícím věkem. V Česku je rozdíl ve starobních důchodech mezi muži a ženy 40 procent, což přibližně odpovídá evropskému průměru.

Česká eurokomisařka pro spravedlnost a otázky rovnosti pohlaví Věra Jourová uvedla, že statistiky napovídají tomu, že starobní penzistky patří mezi nejohroženější sociální skupiny vzhledem k chudobě.

Podle pořadí zemí EU, který sestavil Eurostat, se nejmenším rozdílem v platech mezi muži a ženy může chlubit Slovinsko s 3,2 procenty. Obrovský rozdíl je pak mezi ním a Španělskem, které je na tom nejhůř s téměř 30 procenty rozdílu.

Čtěte také: Komise: Musíme omezit předčasné odchody do důchodu

Přejít na diskusi