Přerozdělování uprchlíků. Z Říma na sever jich odletělo dalších 68

NOVÉ |

Témata: ,

Další skupina 68 uprchlíků odletěla z Itálie do Skandinávie v rámci přerozdělování migrantů podle kvót mezi země EU. Čtyřicet devět Eritrejců přijme Finsko a 19 Syřanů Švédsko, uvedl italský ministr vnitra Angelino Alfano na římském letišti Ciampino, odkud další skupina utečenců odletěla.

„Je to let pod evropskou vlajkou. Je to vítězství pro Evropu a Itálii,“ řekl Alfano, podle kterého další desítky uprchlíků zamíří stejným způsobem na sever Evropy v příštích dnech. Alfano také řekl, že italský plán přemístit zhruba 40.000 přistěhovalců v příštích dvou letech do dalších zemí EU je zcela realizovatelný.

Agentura AFP s odvoláním na nejmenovaný zdroj Evropské unie napsala, že ze strany členských zemí vázne spolupráce při zajišťování ubytovacích kapacit. Ty, které jsou nyní k dispozici, jsou prý už na hranici svých možností.

Země EU se dohodly na přerozdělení 160.000 uprchlíků shromážděných převážně v Itálii a Řecku, aby se těmto státům na vnějších hranicích ulevilo. Logistické zajištění přemísťování běženců ale vázne, protože Brusel nemá dostatečné informace o možnostech ubytování migrantů, což je nezbytné pro další plánování.

Do Švédska z Itálie dorazila 9. října první skupina žadatelů o azyl v rámci kvót na přerozdělení uprchlíků mezi státy Evropské unie, proti kterému se postavily Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. V této první skupině bylo 19 Eritrejců.

Přejít na diskusi