V Praze bude jednat nejsilnější frakce europarlamentu

NOVÉ |

Jednání eurposlanců

Témata: , ,

Tři eurokomisaři se zúčastní debaty o budoucnosti Evropské unie, kterou příští týden pořádá v Praze nejsilnější frakce Evropského parlamentu. K diskusi širšího vedení Evropské lidové strany (EPP), do níž patří také europoslanci zvolení za TOP 09/STAN a KDU-ČSL, se připojí místopředsedkyně Evropské komise Kristalina Georgieová odpovědná za rozpočet nebo eurokomisaři Tibor Navracsics a Christos Stylianides. Účast přislíbili také německý ministr financí Wolfgang Schäuble a bývalý prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet.

Části dvoudenního programu se zúčastní český vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který nově vede TOP 09. Informaci médiím sdělil Marek Hannibal z tiskového oddělení EPP.

Představitelé EPP se budou zabývat například požadavky na reformu Evropské unie, které na začátku listopadu oznámil britský premiér David Cameron. Londýn chce mimo jiné omezit svobodný pohyb osob a sociální dávky pro občany unie přicházející do Británie. „Vedení EPP v Praze zahájí tu strategickou debatu o britských návrzích a jejich důsledcích pro budoucnost Evropské unie,“ sdělil Hannibal. Dodal, že cílem setkání je mimo jiné dostat evropská témata také do české politiky. I z toho důvodu podle něj byli přizváni Kalousek s Bělobrádkem.

Do Prahy by podle Hannibala mělo přijet víc jak padesát europoslanců, kteří tvoří širší vedení EPP. Českou republiku v něm reprezentují lidovci Pavel Svoboda a Michaela Šojdrová a Luděk Niedermayer zvolený za TOP 09.

Po dvoudenní debatě o budoucnosti EU se členové EPP zúčastní diskuse o migraci s představiteli církví a náboženských společností. Eurokomisař pro oblast vzdělávání, kultury, mládeže a sportu a Navracsics, jeho kolega Stylianides pro humanitární pomoc a řešení krizí budou společně s eurposlanci za EPP debatovat s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou i reprezentanty pravoslavné církve, muslimů a také se zástupci židovské obce či iráckých křesťanů.

Poslanecká frakce evropských lidovců je s 216 poslanci nejpočetnější skupinou v Evropském parlamentu. Patří do ní celkem sedm českých europoslanců zvolených za TOP 09/STAN a KDU-ČSL.

Čtěte také: Absolutorium za rok 2014 ve výborech či uprchlické hotspoty

EK: 350 milionů eur pomůže uprchlíkům v Libanonu

Klimatická konference v Paříži, jednání parlamentních výborů

Přejít na diskusi