ČR má podle Komise nedostatky v přejímaní pravidel EU

NOVÉ |

Témata:

Česko je mezi šesti členskými státy Evropské unie, které se Evropská komise rozhodla poslat k Evropskému soudnímu dvoru (ESD) kvůli prohřeškům vůči unijní legislativě. Uvedla to komise v tiskovém prohlášení. ČR podle komise nezapracovala směrnici související s řešením případných problémů bank.

Směrnice 2014/59/UE patří k hlavním opatřením, kterými unie reagovala na nedávnou finanční krizi s cílem učinit bankovní systém bezpečnější a zdravější. Nová pravidla dávají úřadům členských zemí nástroje a pravomoci ke zmírnění a řešení těžkostí či selhání bank a velkých investičních společností.

Evropská exekutiva koncem května upozornila 11 zemí, že směrnici řádně nezapracovaly do svého zákonodárství. Šest z nich tak dosud neučinilo, a tak by se podle komise měly zodpovídat před soudem EU.

Česko už ale podle diplomatů v tomto případě podniká potřebné kroky, a spory by tak neměly mít faktické následky. České ministerstvo financí už příslušný návrh zákona poslalo do parlamentu, kde má norma za sebou první čtení. Je předpoklad, že bude přijata ještě letos.

Přejít na diskusi