Unijní země našly shodu na pravidlech registru pasažérů letadel

NOVÉ |

Pravidla létání v EU

Témata: ,

Členské země EU se dohodly na podobě pravidel budoucího evropského registru pasažérů leteckých spojů. Na okraj jednání ministrů vnitra to oznámil Etiénne Schneider, zástupce Lucemburska, které nyní unii předsedá. Podle dohody se pravidla budou týkat také vnitrounijních a charterových letů.

„Rád bych potvrdil, a ne bez jisté hrdosti, že jsme po letech diskusí byli konečně schopni najít shodu,“ prohlásil. Europarlament, jehož odpovědný výbor už s pravidly souhlasil, by tak jako celek mohl věc definitivně schválit na své plenární schůzi v polovině prosince.

Dohoda o registru, někdy označovaným anglickou zkratkou PNR (Passenger Name Record), vznikala od roku 2011. Problémy ale měla nejprve především v europarlamentu, především s ohledem na otázky ochrany soukromí.

Členské země se rovněž shodly, že jména a některé další údaje o pasažérech aerolinií budou pro policii dostupná po dobu půl roku. Data s těmito údaji pak budou uchovávána ještě dalšího 4,5 roku, ovšem v zašifrované podobě. Nesmí být využívána k ničemu jinému, než je vyšetřování a stíhání terorismu a těch nejzávažnějších trestných činů.

Země mohou do rámce PNR zapojit vnitrounijní a charterové lety dobrovolně. Podle Schneidera už dnes ale dalo všech 28 států unie najevo, že tak hodlají učinit.

Po letech diskusí se věc letos dostala do popředí v souvislosti se snahami posílit možnosti členských zemí v boji s terorismem s tím, že konečná dohoda by měla být do konce letošního roku. Také v souvislosti s nedávnými útoky v Paříži se ukázalo, jak snadno mohou teroristé s evropskými pasy využívat letecké dopravy.

„Myslím, že každý chápe, že nelze ztrácet čas. Dohoda pomůže zlepšit bezpečnost občanů EU a současně respektuje jejich práva,“ komentoval dnešní rozhodnutí unijních zemí eurokomisař pro vnitro Dmitris Avramopulos.

Čtěte také: Absolutorium za rok 2014 ve výborech či uprchlické hotspoty

EK: 350 milionů eur pomůže uprchlíkům v Libanonu

Klimatická konference v Paříži, jednání parlamentních výborů

Přejít na diskusi